pajączki
Obecne, niechciane, brzydkie, pajączki pojawiają się niespodziewanie. Bardzo częste, szczególnie u Pań, bo aż 70% kobiet boryka się z tym problemem. Niespodzianką jest, że panowie, aż 40%, cierpią z powodu pajączków.

Tak jak nie możemy uciec od schorzeń żylnych, tak i temat pajączków jest nie do pominięcia. Zwłaszcza, że letnie zabawy na plaży, ubieranie krótkich spódniczek i sukienek, mogą być bardzo ograniczone obecnością przebarwionych żyłek na nogach.
Dobrze, że żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku. Medycyna estetyczna rozkwita w bardzo szybkim tempie. Leczenie, czy jak to inni nazywają, zamykanie pajączków, jest teraz codziennością każdego specjalisty schorzeń żylnych, tak zwanego Flebologa.

Jak każde schorzenie żylne, nawet pajączki powinny być zbadane przez specjalistę. Chociaż uważa się je za problem kosmetyczny, jednak w niektórych przypadkach te drobne nieprawidłowości żylne wywodzą się z niewydolności naczyń krwionośnych umieszczonych głębiej pod skórą. Wizyta u lekarza Flebologa, połączona z badaniem diagnostycznym, będzie potrafiła odpowiednio zakwalifikować pajączki. Mogą być one bowiem tylko problemem kosmetycznym. Mogą stanowić też problem medyczny, szczególnie, gdy połączone są z objawami bólów nóg, skurczów łydek, opuchniętych kostek, czy także widocznych żylaków. Prawidłowe sklasyfikowanie tych zmian jest ważne, gdyż w momencie udowodnienia bardziej zaawansowanego stanu chorobowego, leczenie jest konieczne i możliwe jest pokrycie kosztów leczenia przez ubezpieczenia.
Pajączki może mieć każdy i w każdym wieku. Z pewnością osoby naznaczone genetycznie mają większe predyspozycje do tej dolegliwości. Z drugiej strony, posiadanie genu chorób żylnych, nie znaczy, że owe nieprawidłowości będą widoczne. Zapobieganie chorobom żył jest mało możliwe, ale otyłość, zmiany hormonalne, papierosy, leki antykoncepcyjne, są uważane za czynniki sprzyjające pajączkom.
Pajączki są małymi, bardzo powierzchownymi żyłkami na skórze. Potrafią przybierać różne kolory (czerwone, niebieskie, sine, purpurowe) i kształty. Mogą być związane ze zmianami żylakowatymi. Jednak same pajączki nie spowodują powstania żylaków w przyszłości. Są one także, z reguły, bezobjawowe. W nielicznych przypadkach związane są z uczuciem pieczenia i swędzenia. Gdy połączone z żylakami, mogą powodować krwotoki lub przyczyniać się do zmian skórnych w postaci przebarwień i owrzodzeń. Stany zapalne żył, czy skrzepy, są raczej niespotykanymi powikłaniami pajączków.
Diagnostyka pajączków to ich obecność. Flebolog oceni ich wygląd i strukturę. Badanie ultrasonograficzne z powodzeniem zdiagnozuje poważniejszy problem. Każdy pacjent musi być traktowany indywidualnie. W mojej wieloletniej praktyce, nigdy nie widziałem identycznej pary nóg. Nigdy nie widziałem identycznej prawej i lewej nogi u tego samego pacjenta. W związku z tym, tylko Flebolog może zaplanować odpowiednie leczenie, jego tempo i ilość zabiegów. Leczenie jest efektywne, gdy zabieg zostaje wykonany przez doświadczonego specjalistę.
Obecna medycyna dysponuje dwoma, szeroko stosowanymi, typami leczenia pajączków. Są to skleroterapia i powierzchowny laser. Skleroterapia jest najbardziej efektywna i preferowana przez Flebologów w leczeniu zmian na nogach. Polega ona na nastrzyknięciu pajączków roztworem leku, który spowoduje rozpuszczenie chorej żyłki. Laser jest też stosowany, ale bardziej bolesny i związany z większym ryzykiem powstania przebarwień, jako powikłaniem. Faktem, który należy tu zaakcentować, jest pojęcie samego lasera. Leczenie laserowe powierzchownych pajączków jest zabiegiem zupełnie odmiennym od leczenia laserem samych żylaków i większych żył. Są to różne lasery, o odmiennej częstotliwości i sile, także przeznaczeniu.
W zależności od ilości zmian pajączkowatych, ilość wymaganych sesji może być różna. Zdarza się, że jedno leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty. W większości przypadków, nawet 2-3 sesje leczenia są konieczne. Skleroterapia czy laser niszczą obecne pajączki. Nie zapobiegają natomiast powstawaniu nowych zmian żylnych.
Efekty uboczne leczenia są bardzo rzadkie. Czasami mogą pojawić się przebarwienia. Zwłaszcza, że pajączki nie znikają natychmiast. Muszą one przejść fazę miejscowego zniszczenia, aby następnie ulec wygojeniu.
Pajączki żylne są bardzo powszechne. Leczenie ich jest dostępne i bezpieczne. Coraz więcej osób korzysta z nowych, już udowodnionych, typów terapii tych “klujących” oko zmian na naszej skórze. W końcu możemy spojrzeć na siebie i zrobić coś dla siebie samych. Zagonieni przez codzienność, nie dostrzegamy naszych potrzeb. A tak niewiele potrzeba, abyśmy mogli poczuć się lepiej. Dbajmy o siebie, bo tylko wtedy będziemy mieli dość zdrowia i siły, aby zadbać o innych, może bardziej potrzebujących. Szanujmy nasze zdrowie.